soru sorasın ki cevap bulasın

Kayıt Ol! Kayıt olduğunuzda sorduğunuz soruları takip edebilir
ve bilge üye olma şansını elde edebilirsiniz

Tüm Sorular (Alfanumerik Liste)

Soru:

Kütle çekim kuvvetini sağlayan nedir?

Soruyu soran: Misafir | Tarih: 2019-04-10 | Okunma sayısı: 1223

Soruya verilen cevaplar:

Sponsor bağlantı: Dünyada kaç solak vardır?
user avatar

Bu çok net bir şekilde bilinmiyor ancak kütle çekim kuvvetine dair vereceğimiz çeşitli bilgiler sizin için faydalı olabilir.
Bizler Isaac Newton'dan ve yayınlamış olduğu çekim yasasından, evrendeki yer alan iki nesnenin birbirini etkilediğini biliyoruz. Bu etkileşim çekme kuvveti olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çekme kuvveti ise iki nesnenin kütlesine ve aralarındaki mesafeyle ilişkilidir. İki nesnenin kütlesi ne kadar büyükse ve/veya aralarındaki mesafe ne kadar kısa ise birbirlerine uyguladıkları yerçekimi kuvvetleri o kadar güçlü olur.
Ayrıca yerçekiminin sadece iki nesne ile ilgili değil de daha karışık sistemlerde de yer aldığını biliyoruz. Örneğin, kendi Güneş Sistemimizde, Güneş sadece tüm gezegenlerin yörüngelerinde tutulmasını sağlamakla kalmamakta, aynı zamanda her gezegen birbirlerine uyguladıkları kuvvetin yanı sıra Güneş üzerinde de kütle kuvveti uygulamaktadır. Ve aslında Güneş Sistemimizin ötesine geçiyor bu, evrende kütlesi olan her nesne, kütlesi olan diğer nesneleri çekiyor - yine kütle ve mesafeye göre değişen derecelerde.

Genel görelilik teorisi ile Albert Einstein, kütle çekimin bir kuvvetten daha fazlası olduğunu açıklamıştır. Kütle çekim uzay-zaman sürekliliğindeki bir eğriliktir. Basitçe söylemek gerekirse, bir nesnenin kütlesi etrafındaki boşluğun esasen bükülmesine ve eğilmesine neden oluyor. Bu genellikle esnek bir yüzey üzerinde duran kütlesi büyük bir top olarak tasvir edilir ve diğer küçük toplar daha büyük kütleli nesneye doğru düşer, çünkü esnek yüzey ağır top yüzünden bükülür.

Gerçekte, uzayın eğriliğini doğrudan göremiyoruz, ama bunu nesnelerin hareketlerinde tespit edebiliyoruz. Başka bir gök cisminin kütlesine “yakalanan” nesneler etkilenir çünkü hareket ettiği alan o nesneye doğru kıvrılmıştır.

Bu soruyu cevaplayın

Yeni bir soru sorun