soru sorasın ki cevap bulasın

Kayıt Ol! Kayıt olduğunuzda sorduğunuz soruları takip edebilir
ve bilge üye olma şansını elde edebilirsiniz

Tüm Sorular (Alfanumerik Liste)

Soru:

pille çalışan bir aletin pilini ters taktığımızda alet çalışmaz.ama elektrikle çalışan bir aletin fişini istediğimiz gibi takabiliyoruz.nasıl oluyor bu iş

Soruyu soran: Meraklıosi1995 | Tarih: 2007-02-03 | Okunma sayısı: 6052

Soruya verilen cevaplar:

Sponsor bağlantı: Dünyada kaç solak vardır?
user avatar

Bak: AC akım, DC akım...

user avatar

elektirkle çalışan aletlerin fişlerin ve prizlerin iki iletken uç ve girişi vardır. bu grişlerden alete elektrik vermek diğeri ise topraklama için kullanılanılır.fişin iki uçuda iletken kablolar bağlanıp alete gider.bunların yerinin değişmesi sonucu değiştirmez çünkü kendi içinde devre tamamlanır. alete akım gelir. ama pilde durumlar farklıdır. çünkü pilin eksi kutbuna aletin eksi ucu artı kutbunada aletin artı kutbu bağlanır. pili ters çevirisen akım geçeceği devreyi kesmiş olursun. yani devre tamamlanmadığı için akım geçemez ve alet çalışmaz.

user avatar

Hımm ben hatalıyım anlaşılan :(

user avatar

'Bilim' arkadaşım sen hatalı değilsin.. Söylediğin doğru.. rnDC (Doğru Akım), AC (Alternatif Akım)'nin farklılığından kaynaklanan bi olay bu.. Evlerde kullandığımız şebeke elektriği Alternatif Akım'dır ve kutupsuzdur, yani artısı(+) eksisi (-) yoktur.. Kutupsuz olduğu için yönü fark etmez, AC ile çalışan bi aletin fişini pirize istediğimiz gibi takabiliriz..rnDoğru Akım ise kutupludur(+)(-)... Pille çalışan bi alete pilleri ters taktığımızda devre beslenemez, kendini tamamlayamaz.. Bunun sonucunda ise alet çalışmaz..rnrnBu arada 'karadelik' arkadaşımızın bi yanlışını düzelteyim;rn"bu girişlerden alete elektrik vermek diğeri ise topraklama için kullanılanılır" demiş.. rnİşin içine topraklama girerse uçlar üçe çıkar (Faz,Nötr ve Toprak). Topraksız fişlerde iki uç bulunur (Faz ve Nötr).. Toprak ayrı bi olay.. ;)

user avatar

Hımm tamam teşekkürler subay kardeş o zaman konuya tam hakim değilim belkide ;)...

Bu soruyu cevaplayın

Yeni bir soru sorun