soru sorasın ki cevap bulasın

Kayıt Ol! Kayıt olduğunuzda sorduğunuz soruları takip edebilir
ve bilge üye olma şansını elde edebilirsiniz

Tüm Sorular (Alfanumerik Liste)

Soru:

Isı nedir? Sıcaklık nedir? Isının ve sıcaklığın birimi nedir? Öz ısı nedir?

Soruyu soran: Uzman281 | Tarih: 2007-02-04 | Okunma sayısı: 10963

Soruya verilen cevaplar:

user avatar

www.onlinefizik.com .. Fizik hakkında en büyük arşiv ve paylaşım sitesi. Gir 10 sn içinde istediğini bulacaksın ;)

user avatar

Bir soru ile kaç soru sormuşsun böyle :) onlinefizik.com'dan alıntı

------------------------------------------
Isı ve sıcaklık günlük yaşantıda sık sık kullanılan terimlerdir. Peki ama bunlar ne anlam gelir?

Sıcak bir ortama bırakılan buz parçası belli bir müddet sonra erimeye başlar ve tamamen su haline dönüşÃ¼r. Yanmakta olan ocağın üstünde bulunan su ısı gittikçe ısınır ve sonunda kaynamaya başlar. Yazın ısınan elektrik tellerinin boyu uzar ve teller sarkık bir hal alırlar. Kışın soğuyan tellerin boyu kısalır ve gergin durur. Kısacası ısı maddelerin halinde ve sıcaklığında bir değişmeye neden olur. ISI : Bir maddenin bütün moleküllerinin sahip olduğu çekim potansiyel enerjileri ile kinetik enerjilerinin toplamına ısı denir. Isı bir enerji türüdür, diğer enerjilere dönüşebilir.
Q=mcΔt
Q= ısı
m= kütle
c= öz ısı
Δt= sıcaklık değişimi

SICAKLIK : Bir maddenin moleküllerinin ortalama kinetik enerjilerinin bir ölçüsüdür. Enerji değildir. Isı ile sıcaklık arasındaki ilişki, potansiyel enerji ile yükseklik arasındaki ilişkiye benzetilebilir. Nasıl ki EP=mgh bağıntısındaki h enerji değilse; Q=mcΔt bağıntısındaki sıcaklığı ifade eden Δt de enerji değildir. Isı kalorimetre kabı, sıcaklık termometre ile ölçülür. Sıcaklık birimi günülük hayatta °C, teknikte °K dir.
------------------------------------------

user avatar

Isı bir enerji olduğu için birimide enerji birimidir. "Jolue" ve "Kalori" yaygın olarak kullanılan ısı birimlerdir.

Başlıca sıcaklık birimleri yukarıda da yazdığı gibi celcius derece, kelvin derece dir.

Bir cismin birim kütlesinin sıcaklığını 1 0C değiştirmek için gerekli ısı miktarına öz ısı denir.

user avatar

Isı: Maddenin moleküllerinin kinetik ve potansiyel enerjilerinin toplamıdır. Isı bir enerji olduğu için enerji birimleri kullanılır. Örneğin joule ve kalori gibi.
Sıcaklık: Maddenin bir molekülünün ortalama enerjisine denir. Sıcaklık bir ölçüm olduğu için birimi derecedir.
Özısı: Bir maddenin birim kütlesinin sıcaklığını 1 derece değiştirmek için gerekli ısıya denir. Ayıt edici bir özelliktir.

user avatar

cevaplayan: simge
birmaddenin ATOMlarını kinetik enerjilerin toplamıdır birimi caloridir....

user avatar

Isı bir enerji türüdür.maddeyi oluşturan atom ve moleküllerin kinetik enerjilerinin toplamıdır.sıcaklık ise enerji türü deildir.maddeyi oluşturan atom ve molekkülerin hızları ile ilgili bir kavramdır.bir molekülün kinetik enerjileriyle orantılıdır.ısı madde miktarına bağlıdır sıcaklık ise madde miktarına bağlı deildir.

user avatar

Isı bir enerji biçimidir . Bütün maddelerin içindeki atom ve moleküllerin sürekli hareketiyle ortaya çıkar. Atom ve moleküller ne kadar hızlı hareket ederse, madde ya da nesne de o kadar çok ısınır . Atom ve moleküllerin hareketi birkaç yoldan hızlandırılabilir . Bunlardan biri kimyaşal tepkimedir .Örneğin bir yakıt yandığı zaman bir kimyasal tepkime gerçekleşir. Bir başka hızlandırıcı da sürtünmedir . İki cismi birbirine sürterek ısı üretilebilir. Isı ile sıcaklık aynı şey değildir . Bir nesnenin sıcaklığı, onun ne kadar soğuk ya da sıcak olduğudur . Sıcaklık termometre ile ölçülür . Isı ise sıcaklık farkı sonucunda bir nesnenin bir başka nesneye aktardığı enerjidir . En çok kullanılan ısı ölçü birimi kaloridir . Bir kalori, 1 gram suyun sıcaklığının 1 derece yükseltilmesi için gerekli ısı miktarıdır . Buna gram-kalori de denir. Besinlerdeki enerji miktarı kilogram-kaloriyle ölçülür. Yani besinin bir kalorisi dendiğinde 1.000 gram-kalori anlaşılır .

Bu soruyu cevaplayın

Yeni bir soru sorun