soru sorasın ki cevap bulasın

Kayıt Ol! Kayıt olduğunuzda sorduğunuz soruları takip edebilir
ve bilge üye olma şansını elde edebilirsiniz

Tüm Sorular (Alfanumerik Liste)

Soru:

BiR: Işık 300000km/sn hızla yayıldığına göre karanlık hangi hızla çökmektedir? rnrnİki: Işık hızında giden bir arabada oturduğumuzu varsayarsak farları(ışıkları) yakınca ne olur?

Soruyu soran: Formalite | Tarih: 2007-02-06 | Okunma sayısı: 5106

Soruya verilen cevaplar:

Sponsor bağlantı: Dünyada kaç solak vardır?
user avatar

(1) Karanlık çökmesi demek; orada ışığın olmaması demek.. ışığın hızı bilindiğine göre ışığın bulunduğu ortamdan uzaklaşmasıda aynı hızla olacakır..rnrn(2) Teknik olarak far sadece kendini aydınlatır heralde..¿¿

user avatar

ikinci sorunuz çok popüler bir soru aslında ama cevap şudur diyen pek çıkmış değildir.Arabanın içindeki gözlemci farların aydınlatmasını farkedemez sanırım o anda farlarla aynı hızla hareket ettikleri için hızlarıda aynı olacaktır ve birbirlerini hareketsiz olarak görürler sanırım...Ve gözlemcinin düşünceme göre farların aydınlatıp aydınlatmadığı konusunda bir fikir üretebilecek bir durumda olmadığını düşünüyorum.

user avatar

ben ikinci soru için einstein ışık hızının sabitliğini göstermek için kullandığı deneyden yola çıkarak cevap verecem. deneyde bir uzay mekiğiyle veya roketle uzaya doğru 3.10^8 m/sn hızla gittiğini varsayılmış. eğer roketteki adam bir lazer yakarsa yerdeki gözlemci ve roketteki adam bu lazerin hızını ne olarak ölçer. cevap ikiside aynı ölçer.ister ışık hızında giderken iığın hızını ölç ister sabit dururken tabi görece ışık hep aynı hızdadır.newton kanunları burada işlemez. yani ışık sabittir. buradan hareketle ışık hızına yakın hızlarla yolculuk ederken farların ışığını yakarsak arabanın önünü aydınlattığını görmesi gerekir.tabi bu benim düşüncem.

user avatar

ışık nereye giderse gitsin karanlığın hep ondan önce oraya vardığını görecektir:p

user avatar

Cevaplar hoş, ikinci soru için başka cevabı olan?? (bende iki yaklaşım arasında kaldım, yorumlarınız önemli)rnrn(starmet=Formalite)

user avatar

İkinci soruda arabadı adam farlarını yine aydılatır şekilde görecektir.Onunn için hiçbir farklılık olmaz çünkü karadeliğinde dediği gibi ışık bütün gözlemciler için aynı hızdadır.rn Birincisi biraz değişikmiş, karanlığı bir etken gibi düşünebilrmiyiz ki? Yani o bir sonuç? :S...

user avatar

Karanlığın çökmesi diye bir şey yoktur. Güneş şu anda yok olsa, biz 8 dakika daha Güneş'i görmeye devam ederiz, daha sonra Güneş'in yok olduğunu görürüz. Yani ışık kaynağı ne kadar uzaktaysa onun havada ilerlemekte olan ışınları o kadar çok olacaktır.

Işık hızıyla hareket etmek mümkün değildir. Ancak 200 bin kilometre hızla da gitseniz farları açtığınızda ışığın sizden 300 bin kilometre hızla uzaklaştığını görürsünüz.

user avatar

Einstein ın teorisine göre evrendeki en yüksek hız ışık hızıdır(sn.de 300.000 km) ve üzerine çıkılamaz.
ışık hızıyla giderken farlarını yaktığında 300.000 km mutlak hız olduğundan dolayı farların ışığını görememelisin.çünkü pratik olarak düşündüğümüzde ışığın,aracın hızını(dolayısıyla ışık hızını) geçip önünü aydınlatması gerekir ki rahmetli bunun mümkün olmadığı kanısında.

Bu soruyu cevaplayın

Yeni bir soru sorun