soru sorasın ki cevap bulasın

Kayıt Ol! Kayıt olduğunuzda sorduğunuz soruları takip edebilir
ve bilge üye olma şansını elde edebilirsiniz

Tüm Sorular (Alfanumerik Liste)

Soru:

Tohumlar nasıl çimlenir?

Soruyu soran: Misafir | Tarih: 2008-04-22 | Okunma sayısı: 8577

Soruya verilen cevaplar:

Sponsor bağlantı: Dünyada kaç solak vardır?
user avatar

Bu soru daha önce sorulmuş ve cevaplanmıştır. Ana sayfada ara bölümüne çimlenme yazarsanız ulaşabilirsiniz , ben sizin için buraya kopyalıyorum :

Toprağa düşen bir tohumun elverişli koşulları bulduğu anda filizlenerek yeni bir bitkiye dönüşmek üzere geçirdiği sürece çimlenme denir.

Eğer tohumlar ana bitkiden alınır alınmaz hemen ekilirse ya çok az bir kısmı çimlenir ya da hiç biri çimlenmez. Tohumun çimlenme yeteneği kazanabilmesi için genellikle bir uyku (dinlenme) devresi geçirmesi gerekir.
Çimlenme, ya tohumun toprağa düşmesi anından başlar ya da birkaç günlük, birkaç yıllık bir uyuma devresinden sonra başlar. Bu süre çeşitli şartlara bağlıdır. Bu şartların başlıcaları arasında su ve ısı vardır.
Suyun ve ısının etkisiyle toprağa düşen tohum, ilkin şişmeğe başlar, bir süre sonra da kabuğu yarılır ve yavru bitkinin kökçük kısmı toprağın içme doğru aşağıya, sapçık kısmı da toprağın yüzüne doğru büyümeğe başlar. Bu büyüme sırasında beslenme, tohumun içindeki yedek besin maddeleriyle olur. Kök ve yapraklar, gelişmelerini kazanınca, bitki kendi besinini kendisi yapmaya başlar. Böyle, normal bir bitki hayatı başlamış olur.

Bu soruyu cevaplayın

Yeni bir soru sorun