soru sorasın ki cevap bulasın

Kayıt Ol! Kayıt olduğunuzda sorduğunuz soruları takip edebilir
ve bilge üye olma şansını elde edebilirsiniz

Tüm Sorular (Alfanumerik Liste)

Soru:

Vali olmak için hangi sınavlara girilmeli?

Soruyu soran: Serpil1996 | Tarih: 2008-08-09 | Okunma sayısı: 17721

Soruya verilen cevaplar:

Sponsor bağlantı: Dünyada kaç solak vardır?
user avatar

idare hukukunda derki vali olmak için en az ortaokul mezunu olmalı 65 yaşından gun almamalı artı tc vatandaşı olmalı vede sabıkası bembeyaz olmalı.

bu işin hukuki yönu birde teamule bakmak gerekirse vali amcalarımızın hepsi dişe dokunur şekilde eğitim almışlar vali olmadan önce devletin çeşitli kademelerinde çalışmış kelli felli senin benim gibi insanlardır.

ama işin dahada aslını soracak olursan şöyle söliim size. mektep medrese murekkep yalıyacan her şeyi dört dörtlük yapacan emme işin bide emmeeesi var takdire şayan olacan yani arkanda seni destekliyecek dayın olacak dönemin hukumetinin adamı olacan.

butun bu saydıklarımızı bi arada bulunduran o ekmeli mukemmel amcamız validir işte

user avatar

Vali, İç İşleri Bakanı tarafından görevine atanır, sınavla vali olunmaz. Vali olmak istiyorsanız öncelikle kamu yönetimi, iktisat, hukuk, işletme bölümlerinden birini okuyup, KPSS A grubu kadro sınavına girmelisiniz. Bu sınvdan yeteri kadar yüksek puan aldıktan sonra kaymakamlık sınavına girerek sıralamada çok önlerde olmalı, daha sonra sözlü mülakatları geçmelisiniz. Bunları başarıyla tamamladıktan 6 ay kadar sonra düşük dereceli bir ilde kaymakam olarak göreve başlar, yaklaşık 3 yılda bir yeni bir ile terfi edersiniz. Uzunca bir süre çalıştıktan sonra, işinizde de başarılıysanız, sorunsuz çalıştıysanız vali olarak atanabilirsiniz.

Bu soruyu cevaplayın

Yeni bir soru sorun