soru sorasın ki cevap bulasın

Kayıt Ol! Kayıt olduğunuzda sorduğunuz soruları takip edebilir
ve bilge üye olma şansını elde edebilirsiniz

Tüm Sorular (Alfanumerik Liste)

Soru:

Günlük kullandığımız eşyalar radyasyon konusunda ne kadar etkilidir?

Soruyu soran: Onurozkaya | Tarih: 2008-09-24 | Okunma sayısı: 6070

Soruya verilen cevaplar:

Sponsor bağlantı: Dünyada kaç solak vardır?
user avatar

Radyasyon yanlış anlaşılan bir kavramdır. Radyasyonun Türkçesi ışımadır. Gözümüzle gördüğümüz ışıklar, radyo dalgaları, radyoaktif maddelerden yayılan ışımalar, kızılötesi ışıklar... Bunların hepsi elektromanyetik dalgadır ve ışıma sonucunda oluşurlar.

Uranyum gibi radyoaktif maddelerden yayılan radyasyona iyonlaştırıcı radyasyon denir ve insan sağlığına çok zararlıdır.

Ancak radyo dalgaları, cep telefonundan yayılan radyo dalgaları, televizyon dalgaları gibi dalgalar iyonlaştırıcı dalgalar değillerdir. Zararları sadece vücuttaki hücreleri ısıtmalarından kaynaklanır. Örneğin cep telefonuyla uzun süre konuşulduğunda beyin sıcaklığının az da olsa arttığı gözlenmiştir. Ayrıca dalgaların bazıları tesadüfen kritik bölümlere (hücrenin DNAsı) çarparak burayı yüksek miktarda ısıtıp kalıcı zarar verebilmektedir. Örneğin bir dalga DNA zincirine çarparak zincirin sıcaklığını aniden 60 santigrat dereceye çıkararak bazı parçalarının kopmasına neden olabilir. Bu da hücrenin kanserleşmesine neden olabilir. Ancak bu ihtimal çok küçüktür, o kadar küçüktür ki insanın kansere yakalanma riskini artırıp artırmadığından hala tam olarak emin olunamamıştır.

Neyse asıl soruya gelelim, günlük hayatta karşılaştığımız en çok radyasyon yayan cihaz cep telefonudur, bunda telefonu kafamıza tutarak konuşmamız da etkilidir. Cep telefonunun yaydığı radyasyonun yanında diğer cihazlardan yayılanlardan bahsetmeye gerek bile yoktur.

Saç kurutma makinesi, çamaşır makinesi gibi cihazlardan radyasyon yayıldığı konusunda da sürekli saçma sapan haberler çıkmaktadır. Zaten televizyon ve gazetelerdeki haberlerin hangi biri haber niteliğin taşıyor ki? Neyse bu cihazlardan radyasyon yayılmaz, çevresinde manyetik alan oluşur. Manyetik alan da mıknatıs çevresinde oluşan alanın aynısıdır. Zararlı olduğu kanıtlanmamıştır ancak yine de uzun süre çevresinde kalması tavsiye edilmez örneğin yatağınızın çevresinde mıknatıs bulundurmamanız önerilir.

Bu soruyu cevaplayın

Yeni bir soru sorun