soru sorasın ki cevap bulasın

Kayıt Ol! Kayıt olduğunuzda sorduğunuz soruları takip edebilir
ve bilge üye olma şansını elde edebilirsiniz

Tüm Sorular (Alfanumerik Liste)

Soru:

Matamatiğin kelime anlamı nedir?

Soruyu soran: Misafir | Tarih: 2009-09-27 | Okunma sayısı: 4337

Soruya verilen cevaplar:

Sponsor bağlantı: Dünyada kaç solak vardır?
user avatar

TDK' ya göre matematik :

 

matematik, -ği    Fr. mathématique 

a. 1. Aritmetik, cebir, geometri gibi sayı ve ölçü temeline dayanarak niceliklerin özelliklerini inceleyen bilimlerin ortak adı, riyaziye. 2. sf. Sayıya dayalı, mantıklı, ince hesaba bağlı: �Eski yorumcular daha ileri gitmiş, evrenin yaratılmasında ve doğanın kurallarında bile matematik bir öz bulmuşlardır.� -H. Taner.

 Güncel Türkçe Sözlük 
matematik    Fr.mathématique 

1. Aritmetik, cebir, geometri gibi sayı ve ölçü temeline dayanarak niceliklerin özelliklerini inceleyen bilimlerin ortak adı, riyaziye: § �Ayrıca, lisede biri matematik, öbürü tarih dersi veriyordu.� -Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Gençlik ve Edebiyat Hatıraları, 87. § �matematik, astronomi, fizik gibi müspet ve kesinliğe yakın ilimlerdir� -Ziya Gökalp, Terbiyenin Sosyal ve Kültürel Temelleri, 88. § �Oyun budandıkça benim bildiğim matematikte beynimde tam bir kargaşa hâline geldi� -Adalet Ağaoğlu, Başka Karşılaşmalar, 104. § �Matematik ihata çemberini parçalayan sonsuz mesafeler...� -Peyami Safa, 20. Asır Avrupa ve Biz, 23. § ��sosyoloji, ekonomi, politika, matematik, sanayi sana boyun eğmiştir.� -Ahmet Rasim, Muharrir Bu Ya, 1. § � � matematikte toplam işareti şu (+) artı işaretini çıkarmışlardır.� -Ahmet Rasim, Ramazan Sohbetleri, 75. § �Önce eski diller, sonra hukuk, tıp, tecrübî ilimlerin başlangıcı olan matematik, müzik ve tabiî, beden eğitimi.� -Cemil Meriç, Kırk Ambar, 97. § �Evet, matematik demek hoşuma gitmiyor.� -Nurullah Ataç, Söyleşiler, 54. 2. Sayıya dayalı, mantıklı, ince hesaba bağlı: § �Sana ruhi mekanizmanı idare edebilmek için âdeta matematiksel bir düstur veriyorum.� -Peyami Safa, Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, 90.

 Türkçede Batı Kökenli Kelimeler Sözlüğü 
matematik   İng. mathematics 

1. Biçim, sayı ve çoklukların yapılarını, özelliklerini ve aralarındaki bağıntıları mantık yoluyla inceleyen, aritmetik, cebir, geometri gibi dallara ayrılan bilim kolu. 2. Orta dereceli ve yüksek okullarda öğrencilere biçim, sayı ve çoklukların yapıları, özellikleri ve aralarındaki bağıntılar üzerinde uygulamaya dayalı olarak belli bilgi ve anlayışları kazandırmak amacıyla okutulan ders.

 BSTS / Eğitim Terimleri Sözlüğü 1974
matematik    

bk. uzbilim.

 BSTS / Matematik Terimleri Sözlüğü 1983
matematik   Osm. riyâziye 

(matematik)

 

Bu soruyu cevaplayın

Yeni bir soru sorun