soru sorasın ki cevap bulasın

Kayıt Ol! Kayıt olduğunuzda sorduğunuz soruları takip edebilir
ve bilge üye olma şansını elde edebilirsiniz

Tüm Sorular (Alfanumerik Liste)

Soru:

ışık nasıl yayaılır

Soruyu soran: Misafir | Tarih: 2007-02-19 | Okunma sayısı: 4199

Soruya verilen cevaplar:

Sponsor bağlantı: Tavuklar uçabilir mi?
user avatar

misafir arkadaş bu soru daha önce sorulmuş. lütfen orada duran soru arat kısmını kocaman yapmamızın ve yazmamızın sebebi senin gibi arkadaşların aynı sorularını tekrar sormalarını engelemek için. ama anlaşılan okumuyoruz sadece soru soruyoruz.

Işık nasıl yayılır

Soruyu Soran: Mali

Cevaplayan: karadelik

ışık elektromanyetik dalga şeklinde yayılır. yani elektirk ve manyetik alanların etkileşmesiyle yayılıyor. hemde dalga hemde tanecik özelliği göstermektedir.ayrıntılı bilgi için onlinefiziğe bakabilirsiniz.

Cevaplayan: bilge Işık, düz dalgalar halinde yayılan elektromanyetik dalgalara verilen addır. 380-780 nm. dalga boyları arası dalgaboyu gözle görülebilir ancak bilimsel terminolojide gözle görünmeyen dalga boylarına da ışık denilebilir. Işığın özellikleri, radyo dalgalarından gamma ışınlarına kadar gidebilen, elektromanyetik dalganın boyuna göre değişir.Işığın, ve tüm diğer elektromanyetik dalgaların temel olarak üç özelliği vardır:Frekans: Dalgaboyu ile ters orantılıdır, insan gözü bu özelliği renk olarak algılar.Şiddet: Genlik olarak da geçer, insan gözü tarafından parlaklık olarak algılanır.Polarite: Titreşim açısıdır, normal şartlarda insan gözü tarafından algılanmaz.Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/I%C5%9F%C4%B1k

 

Bu soruyu cevaplayın

Yeni bir soru sorun