soru sorasın ki cevap bulasın

Kayıt Ol! Kayıt olduğunuzda sorduğunuz soruları takip edebilir
ve bilge üye olma şansını elde edebilirsiniz

Tüm Sorular (Alfanumerik Liste)

Soru:

İtfaiye erlerinin giysileri hangi maddeden yapılır?

Soruyu soran: Nazlıcan | Tarih: 2007-03-06 | Okunma sayısı: 16323

Soruya verilen cevaplar:

Sponsor bağlantı: Dünyada kaç solak vardır?
user avatar

eğer türkiyede ki itfayicilerin elbiselerinin neden yapıldığını soruyorsan sana söyliyim. Hammaddesi naylon olan ısıya değil suya dayanıklı giysiler. kocaelindeki tüpraş rafineri yangını nı hatırlayın. ama normalde dünyadaki diğer ülkelerde yani insan hayatının önemsendiği diğer ülkelerde ise yanmayan bir maddeden yapılıyor."Yangınla mücadele elbisesi" olarak adlandırılan nomex - 3, nylon aromatic polyamid kumaştan yapılmış özel giysilerle görev yapıyor. Astarı hava alabilen, su geçirmez, ventile pamuklu kumaştan yapılan giysiler yıpranma, sürtünme ve ısıya dayanıklı özelliğe sahip. Kollarında ve göğsünde ışık yansıtıcı şerit bulunan kıyafetler yapım aşamasında değişik ısı kaynaklarında 1000 dereceye varan sıcaklıklarda test ediliyor.

şu haberi okuyun:http://www.milliyet.com.tr/1997/02/15/haber/600.html 

user avatar

Eğer kıyafetler naylondan yapılırsa itfaiyeciler yangına yaklaştığında üstlerindeki kıyafetler alev alır bu yüzden nomex marka özel kıyafetler yapılır.eğer nomex marka giyerlerse yangından korunmuş olurlar

user avatar

nomex -3 aromatik kumaştan yapılır

user avatar

Hammaddesi naylon olan ısıya değil suya dayanıklı giysiler. kocaelindeki tüpraş rafineri yangını nı hatırlayın. ama normalde dünyadaki diğer ülkelerde yani insan hayatının önemsendiği diğer ülkelerde ise yanmayan bir maddeden yapılıyor."Yangınla mücadele elbisesi" olarak adlandırılan nomex - 3, nylon aromatic polyamid kumaştan yapılmış özel giysilerle görev yapıyor. Astarı hava alabilen, su geçirmez, ventile pamuklu kumaştan yapılan giysiler yıpranma, sürtünme ve ısıya dayanıklı özelliğe sahip. Kollarında ve göğsünde ışık yansıtıcı şerit bulunan kıyafetler yapım aşamasında değişik ısı kaynaklarında 1000 dereceye varan sıcaklıklarda test ediliyor.

user avatar

Nomex-3 orometik kumaştan yapılır

user avatar

Ham maddesi naylon değildir.Nomex-3,nylon aromatic polyamid kumaştan yapılmıştır.

Bu soruyu cevaplayın

Yeni bir soru sorun