soru sorasın ki cevap bulasın

Kayıt Ol! Kayıt olduğunuzda sorduğunuz soruları takip edebilir
ve bilge üye olma şansını elde edebilirsiniz

Tüm Sorular (Alfanumerik Liste)

Soru:

neden reşitlik yaşı 18 ki?

Soruyu soran: Punisheryuci | Tarih: 2007-02-19 | Okunma sayısı: 23129

Soruya verilen cevaplar:

Sponsor bağlantı: Limon mu yoksa çilek mi daha şekerlidir?
user avatar

18 yaşından küçükler psikolojik gelişiminin en hızlı olduğu dönemlerdelerdir. 18 yaş artık kişinin yaptıklarını kavradığı bir yaş olarak kabul edilmektedir. Artık sorumluluk üstlenebileceği düşünülmektedir.rnrnNot: Kimi zaman insan 40ına gelse bile hala çocuk gibi davranabiliyor orası ayrı..

user avatar

18 yaş heryerde reşit olma yaşı değildir.ABD' nin birçok eyaletinde reşit olma yaşı 21 dir.Evet neden 18 neden 21 gibi düşünceler gelebilir aklınıza ama her devlet kanunlar önünde şahısları yargılayacağı için olgunluğa ulaşmış olup olmadığını ve buna istinaden ne tür cezai işlem uyguyabileceğini bilmek zorundadır.Devlet şu küçük şu olgun diyemiyeceği için(çünkü psikolojik bir olaydır) bu tür somut veriler ortaya koyar.Hukukta da bu böyledir.Sadece belli bir zümre için kanun çıkarılamayacağından kanun genel bir kapsamda çıkartılır.Bir örnekle açıklamak gerekirse; Mesela öğrenci affı çıkacaksa bu hak yalnızca anadolu liseleri öğrencileri içindir denilemez.Çünkü bu eşitsizlik olur.
Toparlayacak olursak devletler somut veriler ortaya koymalı ki bir kargaşa çıkmasın.Yaş ister 18 olsun ister 58 fark etmez.

user avatar

Avrupa'da bazı ülkelerde ise bu yaş 16'dır. "whitefire"ın da dediği gibi devlet böyle somut kurallar koymak zorundadır. Aslında herkes 18 yaşında veya 16 yaşında olgunlaşamaz ama bunu bilmenin bir yolu da olmadığından böyle bir kural belirleniyor işte.

Bu soruyu cevaplayın

Yeni bir soru sorun