soru sorasın ki cevap bulasın

Kayıt Ol! Kayıt olduğunuzda sorduğunuz soruları takip edebilir
ve bilge üye olma şansını elde edebilirsiniz

Tüm Sorular (Alfanumerik Liste)

Soru:

Metal çifti nerelerde kullanılıyor?

Soruyu soran: Omardo | Tarih: 2007-03-08 | Okunma sayısı: 6642

Soruya verilen cevaplar:

Sponsor bağlantı: Dünyada kaç farklı dil vardır?
user avatar

en basit olaraktan metal termometre ve termostat gibi düzeneklerin yapımında kullanılırız.

user avatar

Saatler: Çeşitli mekanik saatlerde sıcaklık etkisi ile sapmalar meydana gelebilmektedir. Bu sapmalar önlemek için metal çiftleri kullanılarak önlenebilmektedir. Bu sebeble mekanik saatlerin yapısında metal çiftlerinden yararlanılır.

Termostatlar: Biraz önce verdiğimiz ütü örneğinde kullanılan sistemlere termostat adı verilmektedir. Termostatlar belli bir sıcaklık değerine ihtiyacımız olduğunda kullanılır ve bunlar etal çiftleri sayesinde yapılırlar. Fırınlar, ütüler, kombiler gibi sabit sıcaklık değerine ihtiyacımız olan sistemlerde termostatlar kullanırız.

Termometreler: Bazı termometrelerde sıcaklık değerini göstermek için metal çiftlerinden yararlanılır. Sıcaklık değiştikçe metal çiftinin şekli değişir bu olay sıcaklık değerinin belirlenmesi için kullanılır.

Isı motorları: Kaynaklarda böyle bir araçtada metal çiftlerinin kullanıldığını belirten bilgiler bulunmakta.

user avatar

Buzdolapları, ütüler, çamaşı makinaları vb. ısıtıp soğutan cihazlarda kullanılan tüm termostatlarda bu sistem kullanılır.

user avatar

Boyutları aynı farklı cins metal levhaların perçinlenmesi ile oluşturulan elemana metal çifti denir.Termostatlı aletlerde ütü,tost makinesi,şohpen,su ısıtıcısı gibi, ve yangın alarm sistemlerinde kullanılır.

Bu soruyu cevaplayın

Yeni bir soru sorun