soru sorasın ki cevap bulasın

Kayıt Ol! Kayıt olduğunuzda sorduğunuz soruları takip edebilir
ve bilge üye olma şansını elde edebilirsiniz

Tüm Sorular (Alfanumerik Liste)

Soru:

Direnci olmayan iletken metal yapılabilir mi? Biliyorum bu soru size çokça soruluyordur ama direnci olmayan bir metalde iki uç arasındaki potansiyel farkından söz edebilir miyiz? Potansiyel fark olmaz ise akım da olmaz, öyle ise bu cisme iletkendir diyemeyiz heralde, yanılıyor muyum?

Soruyu soran: Misafir | Tarih: 2007-02-22 | Okunma sayısı: 5066

Soruya verilen cevaplar:

Sponsor bağlantı: Tavuklar uçabilir mi?
user avatar

pratik olarak imkansızdır. potansiyel fark elektronları maruz kaldıkları elektrostatik alan kuvvetine karşı hareket ettiren kuvvettir. Bir elektrik alanı içindeki iki nokta arasındaki potansiyel fark olarak da tarif edilir. (http://tr.wikipedia.org/wiki/Potansiyel_fark) dolayısylada dirençe bağlı değilidir. sonuç olarak vardır.

user avatar

Sıfır dirençli bir teli ideal bir durum olarak değerlendirelim. Sıfır dirençli bir teli ve sıfırdan farklı direnci olan bir teli yan yana koysak ikisinden de akım geçmezdi, çünkü içlerinde potansiyel farkı yaratan bir şey yok. İki telin ucuna da birer pil bağladığımızı düşünelim V=IxR formülüne göre direnci yüksek olan telden sınırlı bir akım geçer. Direnci sıfır olan telden ise, sabit bir voltaj sağlarsak sonsuz akım geçme eğilimi olacaktır, telin hiç direnci olmadığı yani ısınmadığı için tel böyle bir akıma dayanırdı ancak enerji kaynağımız için aynı şey söylenemez. Ancak bu telden sınırlı bir akım da geçebileceğini ispatlayalım;rnrnDirenci olmayan ve direnci olan telleri uç uca bağladığımızı düşünelim, toplam direncimiz (0 + R = R) olacaktır. Bunu bir voltaj kaynağına bağlarsak içinden tek başına direnci olan teli bağladığımız zamanki kadar akım geçecektir. Bu durumda direnci olmayan telin iki ucu arasında bir potansiyel farkı oluşmaz, ancak akımı iletir.rnrnBu hayali teller devre şemalarındaki bağlantı çizgilerine benzetilebilir. Bu çizgiler direnç, kapasitör, kaynak gibi devre elamanlarını birleştirir ancak kendi dirençleri hesaba katılmaz. Süperiletken teller, elektrik akımına direnç göstermezler. Ancak, bu çok kısıtlı koşullarda sağlanır.rn-------------------------------------------rnhttp://www.biltek.tubitak.gov.tr/merak_ettikleriniz/index.php?kategori_id=20&soru_id=1668

user avatar

Potansiyel fark, elektrik üretecinden kaynaklandığı için direnç olmasa bile potansiyel farktan söz edebiliriz

user avatar

Soruyu metal yerine direncsiz madde olarak dusunursek, yapilmasi mumkundur.Yani bir madde hem metal gibi iletken hem de direncsiz olabilir.Bu tur maddelere yani direnc olmadan enerji kaybi olmadan akim ileten maddelere super iletken maddeler denir.Fakat henuz oda sicakliginda super iletken bir madde uretilememistir.Bunun yerine madde sivi azot kullanilarak oda sicakligindan cok daha dusuk bir sicakliga indirilir ve super iletken madde elde edilmis olur.Bir takim ozle bilgisayarlarda bilgisayarin hizini cok arttirmak icin kullanilmaktadir.Oda sicakliginda bu maddeleri elde etmek henuz mumkun olmadigindan kullanim icin yuksek maliyet gereklidir.Yani sizin yaptiginiz bu super iletken kablolar sogutulabilmek icin devamli sivi azotun icin de bulunmalilar.Mailyet yuksek ve zahmetlidir fakat sonuc mukemmel sifir enerji kaybi %100 verim.

Bu soruyu cevaplayın

Yeni bir soru sorun