soru sorasın ki cevap bulasın

Kayıt Ol! Kayıt olduğunuzda sorduğunuz soruları takip edebilir
ve bilge üye olma şansını elde edebilirsiniz

Tüm Sorular (Alfanumerik Liste)

Soru:

3 kişilik pirinç pilavı nasıl yapılır?

Soruyu soran: Misafir | Tarih: 2008-08-28 | Okunma sayısı: 12316

Soruya verilen cevaplar:

user avatar

Sorunun cevabı, pilavı yiyecek kişilerin fiziksel durumlarına bağlı olduğu için gerekli malzeme miktarını sizin belirlemeniz gerekir ancak pilav aşağıdaki gibi yapılır.

"200a" hacminde pirinç birkaç kez soğuk suda yıkanır. Pilav tenceresine "20a" hacminde yağ konur ve isteğe göre yaklaşık olarak "30a" hacminde şehriye atılır ve pembeleşene kadar kavrulur. Şehreyeler istene kıvama gelince (belki de şehriye hiç istenmemiştir, istemediyseniz bu adımı geçebilirsiniz.) pirinçler de tencereye atılır birbirlerine yapışmasın diye biraz karıştırılır sonra üzerine "200a" hacminde sıcak su ve "5a" hacminde tuz boşaltılır, tencerenin kapağı kapatılır. Arada kontrol ederek suyunu çekene kadar pişirilir. Afiyet olsun.

user avatar

Daha basit bir yanıt vereyim. 3 kişiye 2 bardaktan pirinç yeterli gelir. 2 su bardağı pirinci sıcak su ve tuz ekleyerek ıslatın. 15-20 dakika bekletip, bir tencereye yağı koyun, şehriyeli istiyorsanız 1 avuç kadar şehriyeyi yağda kavurun, pirinçleri süzün, tencerede şehriyelerle birlikte biraz daha kavurun. üzerine 4 bardak su ekleyip üzeri göz göz olana pişirin. Pişirmede tenceredeki su kaynayana kadar yüksek, kaynadıktan sonra kısık ateş kullanın. Piştikten sonra tencerenin üzerine temiz bir bez veya mutfak havlusu koyup demlenmeye bırakın. Su ölçüsü her zaman 1 e 2 dir, yani 1.5 bardak pirinçten yapacaksanız 3 bardak su koymalısınız.

Bu soruyu cevaplayın

Yeni bir soru sorun